Historia Rzeszowa

 

Rzeszów jest jedynym z najstarszych miast w Polsce. Na przestrzeni wieków nosił wiele nazw, np. Resovia, Reisha, Raysha, Rayshe, Reyshe, Reichshof, Rzeschow, Rzessow. Badania archeologiczne potwierdziły, że osada zlokalizowana na terenie współczesnego Rzeszowa, istnieje już od XIV wieku. Akt lokacyjny miasto otrzymała 1354 roku. Pierwszym władcą grodu był rycerz Jan Pakosławic który zmienił swoje nazwisko na Rzeszowski. Główna część miasta znajdowała się na terenie dzisiejszego Starego Rynku. Rodzina Rzeszowskich sprawowała pieczę nad miastem aż do 1583 roku.W pierwszej połowie XV wieku Rzeszów został silnie zniszczony w wyniku rozległego pożaru. Z czasem jednak miasto zostało odbudowane. Osada mogła korzystać z wielu przywilejów, m.in. posiadała pozwolenie na sprzedaż piwa, wina oraz soli. Taka sytuacja umożliwiała rozwój handlu. Dodatkowo wpływ na to, miały przebiegające przez osadę, szlaki komunikacyjne. W tym rejonie wytyczono drogi między Krakowem, Lwowem oraz Sandomierzem.

Na początku XX wieku liczba mieszkańców Rzeszowa wynosiła 23 tysiące, z czego połowa posiadała pochodzenie żydowskie. W mieście funkcjonowała już elektrownia, oświetlenie uliczne oraz wodociągi. Od 1918 roku w Rzeszowie działała Polska Organizacja Wojskowa, której przewodniczył bohater walk niepodległościowych, Leopold Lis-Kula.

Okres II wojny światowej doprowadził do wielu zniszczeń na terenie miasta. Zdewastowane zostały ważne zabytki Rzeszowa, kamienice oraz fabryki. Czystki hitlerowskie doprowadziły do likwidacji prawie wszystkich mieszkańców miasta o żydowskich korzeniach. Od początku listopada 1939 roku, trwały aresztowania księży z Rzeszowa i pobliskich parafii.Po wyzwoleniu, które miało miejsce 2 sierpnia 1944 roku, Rzeszów ponownie stał się ważnym ośrodkiem w kraju. Jego obszar od połowy XX wieku, zwiększył się czterokrotnie. Na terenie miasta powstało wiele nowych zakładów przemysłowych, wybudowano kolejne osiedla mieszkalne. Ponadto założono pierwsze uczelnie wyższe. Wśród nich jest, obecnie bardzo popularna Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza oraz ceniony Uniwersytet Rzeszowski.

 

 

 

strona główna